Офіційний сайт управління охорони здоров'я Сумської ОДА

Розділи сайту
Календар
«    Февраль 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
Архіви

Зворотній зв'язокЗв'язок з адміністрацією


Опитування

Чи вважаєте Ви за потрібне щорічно проходити медичний огляд?
Так, це допоможе зберегти моє здоров'я
Ні, мені це не потрібно
Ще не визначився
Хмара тегів
Популярне
build_links(); ?>
Кориснi посиланняДля громадян, що змушені покинути свої оселіОтруєння грибами
Отруєння грибамиОсінь – сезон збирання грибів, а значить, і підвищеного ризику отруєння ними. Щорічно лікарі попереджають про небезпеку, проте кількість отруєнь та смертність від отруєнь грибами не зменшується. Нерідко трапляються випадки смерті потерпілих у короткі терміни від моменту отруєння, особливо, якщо допомога була надана несвоєчасно або в неповному об’ємі.

 

   Отруєння грибами залежить від характеру росту грибів та має виражений сезонний характер з травня по жовтень місяць. Сприятливими для росту грибів є дощові дні, які змінюються теплими днями. Такі періоди обумовлюють збільшення збору грибів, їх споживання, і, звичайно, збільшенням кількості отруєнь. Найбільший пік отруєнь припадає на осінні місяці. Кількість потерпілих від отруйних грибів коливається з року в рік. Наприклад, в Сумах цей показник коливається від 3 до 10 випадків на рік. Одночасно, слід відмітити, що смертність від отруєнь грибами може досягати 90%. 

 

   Токсини різних грибів по різному діють на організм та спричиняють різні наслідки. Слід відмітити, що діти більш чутливі до дії грибних токсинів. Це пов’язано з недосконалістю механізмів детоксикації дитячого організму та тим, що при однаковому вживанні грибів, при нижчій масі тіла, концентрація грибних токсинів у крові дитини буде більшою, ніж у дорослого. В токсикологічному плані отруйні гриби поділяються на чотири великі групи: психотропної дії, нейровегетативної дії, гастроентеротропної дії та гепатонефротропної дії.

 

   До грибів психотропної дії відносяться гриби сім’ї псилоцибе. Токсини цих грибів діють на центральну нервову систему, викликають психотичні порушення та галюцинації. Смертельних отруєнь практично не буває. В культурах деяких народів використовуються шаманами для введення в стан трансу.

 

   До грибів нейровегетативної дії відносяться всім відомі мухомори, токсин, яких, мускарин, порушує роботу вегетативної нервової системи, що проявляється порушенням зору, надмірним виділенням слини, бронхіального слизу, стимулюванням роботи кишківника, нудотою, блюванням. Смертельні наслідки ймовірні, проте дуже рідкі та пов’язані, в основному, з неправильно наданою медичною допомогою.

 

   Гриби гастроентеротропної дії спричиняють головним чином пошкодження слизової оболонки щлунково–кишкового тракту, що проявляється нудотою, блюванням, проносом, інколи незначним пошкодженням печінки.

Гриби гепатонефротропної дії є найнебезпечнішими. До них відносяться бліда поганка, павутинник, сморчки (при неправильному приготуванні), при отруєнні смертність досягає 99%. Токсини цих грибів пошкоджують клітини всього організму, в першу чергу, печінки, нирок, епітелію кишківника, серцевого м’язу, центральної нервової системи. Найбільше страждають печінка і нирки. Смерть наступає від печінкової та ниркової недостатності.

 

   Перші симптоми отруєння грибами з’являються через деякий час після вживання отруйних грибів, зазвичай через 6 – 48 годин - прихований період. З’являються нудота, блювання, пронос, зневоднення, біль у животі, зниження артеріального тиску, збільшення частоти пульсу. Якщо ці симптоми виражені достатньо сильно, а допомога надана не своєчасно, то хворий може загинути на цьому етапі розвитку хвороби. При отруєнні грибами гастроентеротропної дії захворювання проявляється через 3 – 8 годин після вживання грибів і звичайно обмежуються проявами гастроентероколіту, інші органи і системи практично не пошкоджуються, тому своєчасне і достатнє видалення з організму токсину, що не всмоктався, та інші медичні заходи дозволяють мінімізувати наслідки отруєння. При отруєнні грибами гепатонефротоксичної дії перші прояви теж мають виражені симптоми пошкодження шлунково – кишкового тракту: нудоту, блювання, пронос, зневоднення. Потім наступає період уявного благополуччя, коли ознаки гастроентероколіту зникають (особливо в умовах стаціонару на фоні адекватного лікування), стан потерпілого стабілізується. Проте динаміка біохімічних показників печінки є негативною. Через 10 – 12 годин зовні легкого стану з’являються симптоми пошкодження печінки: важкість та біль в правому підребер’ї, жовтушність склер та шкіри, неприємний присмак у роті та інші симптоми токсичного гепатиту. Пізніше приєднуються симптоми ниркової недостатності.

 

   Головним принципом надання медичної допомоги як на госпітальному, так і на догоспітальному етапі при отруєнні грибами є якнайшвидше видалення отрути, яка не встигла всмоктатися. Це можна здійснити різними способами. Необхідно промити шлунок за допомогою зонду, а в домашніх умовах пити багато води та викликати блювання подразненням кореня язика. Промивати шлунок необхідно до чистих промивних вод. Для видалення грибів з кишківника проводять сифонні клізми. Після промивання шлунку всередину приймають ентеросорбенти - активоване вугілля, поліфепан; послаблюючі засоби - вазелінову, рицинову олію, сульфат магнію. Необхідно якнайшвидше звернутися за лікарською допомогою. Самолікування у цьому випадку смертельно небезпечне.