Офіційний сайт управління охорони здоров'я Сумської ОДА

Розділи сайту
Календар
«    Май 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
Архіви

Зворотній зв'язокЗв'язок з адміністрацією


Опитування

Чи вважаєте Ви за потрібне щорічно проходити медичний огляд?
Так, це допоможе зберегти моє здоров'я
Ні, мені це не потрібно
Ще не визначився
Хмара тегів
Популярне
build_links(); ?>
Кориснi посиланняДля громадян, що змушені покинути свої оселіВІД ВИДАЧІ ШПРИЦІВ ДО ТЕСТУВАННЯ НА ВІЛ ТА ПОЧАТКУ ЛІКУВАННЯ: ЯК ПРАЦЮЄ СХЕМА ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ НАРКОЗАЛЕЖНИХ У СУМАХ

У Сумах діє кабінет зниження шкоди від вживання ін’єкційних наркотиків. Він функціонує на базі диспансерного відділення Сумського обласного наркологічного диспансеру.


Наразі там працюють медик, молодша медична сестра та два соціальних працівники громадської організації «Клуб «Шанс». Саме соцпрацівники видають клієнтам кабінету зниження шкоди чисті шприци, голки, спиртові серветки, презервативи та лубриканти.

Проте, чи не найважливішою задачею для них є вчасно виявити ВІЛ-інфекцію у споживачів наркотиків, перенаправити до медичного закладу, змотивувати пройти всі тести й почати прийом медикаментів.

«Схема перенаправлення працює таким чином: коли в кабінет зниження шкоди приходить новий клієнт, то соцпрацівники заводять на нього анонімну картку, проводять йому асистоване тестування на ВІЛ, гепатити та роблять скринінг на туберкульоз. Якщо тести позитивні, то вони перенаправляють пацієнтів у відділення профілактики та боротьби зі СНІДом Сумського обласного наркологічного диспансеру, гепатоцентр чи до лікаря-фтизіатра. Якщо пацієнт потребує допомоги або не орієнтується в місті, то соціальний працівник може супроводжувати його до медичної установи.

Наша основна задача – контролювати, обстежувати та лікувати. Тоді клієнти не будуть розповсюджувати захворювання серед здорового населення. Якщо вчасно і правильно підібрати людям з ВІЛ-інфекцією терапію, то вони комфортно себе відчуватимуть, будуватимуть сім’ї, працюватимуть та приноситимуть користь суспільству», – говорить Тарас Злиденний, головний лікар Сумського обласного наркологічного диспансеру.

Детальніше про всі етапи перенаправлення нам розповіла одна з соціальних працівників громадської організації «Клуб Шанс» Яна Дейнека:

«Ми пропонуємо пройти тестування усім новим клієнтам організації. Окрім цього, раз у три місяці ми заохочуємо людей протестуватися повторно. Клієнтів, які б відмовлялися від тестування, щиро кажучи, не було. Загалом, їм цікаво безкоштовно дізнатися свій статус.

До тестування на ВІЛ я проводжу клієнту консультацію, розповідаю, які є ризики зараження та методи профілактики. Завчасно говорю, що позитивний результат треба буде перевірити повторно.

Якщо швидкий тест показав дві смужки, то я домовляюся з клієнтом зробити підтверджувальний тест-ІФА у відділенні профілактики та боротьби зі СНІДом Сумського обласного наркологічного диспансеру.

Результат тесту-ІФА потрібно чекати 5-7 днів. Якщо він буде позитивним, то дослідження крові зроблять ще раз, але поглиблено. І лише потім видадуть результат. Загалом між цими двома ІФА проходить небагато часу, але для клієнта це просто часова прірва. І дуже важко утримати людину, не дати їй можливості опустити руки й відмовитися від обстежень.

Здається, що це легко – протестував клієнта, спростував або підтвердив діагноз, а потім довів до антиретровірусної терапії. Проте, це не зовсім так.

Увечері перед ІФА-тестуванням у дію вступає «загін рятувальників». Спочатку я обговорюю майбутню зустріч з клієнтом, пояснюю, як підготуватися до здачі крові та куди приїхати. Далі зідзвонююся зі співробітниками відділення профілактики та боротьби зі СНІДом Сумського обласного наркологічного диспансеру, телефоную  психологу установи. Можу коротко розказати про особливості характеру клієнта, щоб до нього швидше знайшли підхід.

Коли ми дізнаємося результат, то я не боюся підтримувати людину, можу обняти чи витерти сльози. Дівчата, які сидять у лікаря, часто плачуть і запитують: «Чому це сталося саме зі мною». Важливо показати їм, що вони звичайні люди, а їх діагноз не змінює ставлення до них.

У перші дні прийому АРТ-препаратів я обов’язково дзвоню клієнтам, запитую про реакцію на медикаменти, емоційний стан тощо. Можу телефонувати й нагадувати, що час пити таблетку.

Загалом, у нас є власні рекорди – одну людину ми змогли поставити на антиретровірусну терапію за три тижні. Іншу – за сім місяців. Тобто сім місяців ми різними методами та способами намагалися пояснити, чому важливо почати приймати АРВ-терапію.

У мене часто запитують, чи важко мені говорити з людиною, яка щойно дізналася про підтверджений позитивний ВІЛ-статус. Насправді, важливо зосередитися не на тому, що він є, а на тому, що ми його вчасно виявили. Тож людина зможе приймати терапію, жити повноцінним життям, будувати сім’ю, ходити на роботу, народжувати та виховувати здорових дітей».

В Україні АРВ-терапія надається ВІЛ-позитивним повністю безкоштовно. Наразі існує близько трьох-чотирьох стандартних схем лікування, які розраховані, наприклад, для вагітних або хворих на туберкульоз. Окрім цього, є можливість підібрати схему, щоб у пацієнта не було побічних ефектів.

«Призначаючи антиретровірусну терапію, ми маємо дві цілі: лікування пацієнта та профілактику розповсюдження ВІЛ-інфекції. Людина, яка почала вчасно приймати препарати, не лише лікується та не допускає появи суміжних, опортуністичних захворювань, а й досягає нульового вірусного навантаження. Тобто, пацієнт перестає бути потенційним джерелом ВІЛ-інфекції – вірус від нього не може передаватися іншим людям.

Таким чином, своєчасне виявлення ВІЛ у цільових групах і доведення їх до АРТ є методом попередження поширення ВІЛ-інфекції. Безперечно, це великий крок до подолання захворювання», – говорить Лариса Панасенко, лікар-інфекціоніст Сумського обласного наркодиспансеру.

 

*Статистика: 1586 – саме стільки ВІЛ-інфікованих перебуває під медичним наглядом на Сумщині. Серед ВІЛ-позитивних, яких зареєстрували в області, переважають люди від 30 до 39 років. Протягом 9 місяців 2018 року в області померло 64 ВІЛ-інфікованих особи. З них 27 померло від СНІДу та 37 від інших захворювань. Як серед чоловіків, так і серед жінок переважає статевий шлях інфікування.

Джерело: http://www.clubchance.org.ua/content/1896?fbclid=IwAR3a2QhdrssKnds3AAgUmkxHORRILt3_pO7kNC8SlHuNDDA0jX-xB9_3yKA