Офіційний сайт управління охорони здоров'я Сумської ОДА

Розділи сайту
Календар
«    Декабрь 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Архіви
Сентябрь 2019 (9)
Август 2019 (11)
Июль 2019 (29)
Июнь 2019 (22)
Май 2019 (12)
Апрель 2019 (25)

Зворотній зв'язокЗв'язок з адміністрацією


Опитування

Чи вважаєте Ви за потрібне щорічно проходити медичний огляд?
Так, це допоможе зберегти моє здоров'я
Ні, мені це не потрібно
Ще не визначився
Хмара тегів
Популярне
build_links(); ?>
Кориснi посиланняДля громадян, що змушені покинути свої оселі1 грудня – День солідарності з ВІЛ-інфікованими

1 грудня – День солідарності з ВІЛ-інфікованими   У 1988 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила день 1 грудня Всесвітнім днем боротьби зі СНІДом. Це пов’язано з тим, що синдром набутого імунодефіциту (СНІД) набув масштабів пандемії.

 

   У 2003 році Всеукраїнська мережа людейякі живуть з ВІЛ/СНІД, виступила з ініціативою змінити назву Дня 1 грудня з «Дня боротьби зі СНІД» на «День порозуміння з ВІЛ-позитивними людьми» з метою підвищення рівня толерантного ставлення суспільства до людей, які живуть з ВІЛ/СНІД.

 

   В усьому світі в цей день говорять про СНІД та про те, яку загрозу існуванню людства несе глобальна епідемія. Ця хвороба щороку прогресує та забирає життя мільйонів людей. Для СНІДу не існує перешкод, він однаково вражає чоловіків, жінок і дітей. За уточненими даними на планеті понад 40 млн людей на сьогодні інфіковані ВІЛ, майже 25 млн померло від захворювань, пов’язаних з ВІЛ. Ці смерті є незчисленною втратою людського потенціалу, кожна з них асоціюється з важкою трагедією для сім’ї та суспільства.

 

   За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я Україна продовжує залишатися регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ серед країн Центральної Європи та Східної Азії. Сучасний стан розвитку епідемічного процесу ВІЛ-інфекції в Україні характеризується широким поширенням ВІЛ серед різних контингентів населення, у першу чергу, серед осіб, які відносяться до груп з високим ризиком інфікування; нерівномірним поширенням ВІЛ-інфекції за різними територіями України; зміною домінуючих шляхів передачі ВІЛ та переважним ураженням осіб працездатного віку. В умовах соціально-економічної кризи, пов’язаної із військовими діями на сході країни, прогнозується погіршення епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції, що потребуватиме проведення додаткових організаційних заходів та фінансових витрат.

 

   За даними офіційної статистики за період з 1987 року по 9 місяців 2017 в Сумській області зареєстровано 2 883 випадки ВІЛ-інфекції, у тому числі 917 випадків захворювання на СНІД та 252 випадки смерті від захворювань, зумовлених СНІДом. Під медичним наглядом в закладах охорони здоров’я станом на 01.10.2017 року перебуває 1 496 ВІЛ-інфікованих, у тому числі 459 хворих на СНІД. Показники поширеності ВІЛ-інфекції за даними диспансерного нагляду становлять 134,6 на 100 тис. населення (Україна – 329,6), СНІДу – 41,3 на 100 тис. населення (Україна – 100,9). Найбільші показники поширеності ВІЛ-інфекції зареєстровані в Роменському, Кролевецькому, Шосткинському, Конотопському районах та м. Суми.

 

   За останні 5 років в області на медичний облік взята така ж кількість ВІЛ-інфікованих, як за попередні 23 роки. Майже половина померлих від СНІДу пішли з життя за останні 6 років.

 

   На сьогодні переважна більшість осіб (понад 70%) інфікуються ВІЛ статевим шляхом. Збільшення статевого шляху передачі та кількості ВІЛ-інфікованих жінок дітородного віку сприяло поступовому збільшенню кількості дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями. Кожного року в області народжується 37-40 дітей від ВІЛ-інфікованих матерів. Всього ж в області з 1998 року зареєстровано близько 430 таких дітей, у тому числі 30 дітей з підтвердженим ВІЛ-статусом. У результаті здійснення заходів з профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини в області вдалося знизити показник передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини майже у 10 разів. Якщо у 2003 році у кожної четвертої дитини, народженої від ВІЛ-інфікованої матері, статус ВІЛ-інфекції був підтверджений, то у 2015 році статус ВІЛ-інфекції не отримала жодна дитина з 39 дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів. За попередніми даними, діти, які були народжені ВІЛ-інфікованими матерями у 2016 році, також не мають ВІЛ-позитивного статусу.

 

   ВІЛ-інфекція все активніше поширюється статевим шляхом серед загального населення, хоча майже чверть серед вперше діагностованих випадків захворювання все ще становлять люди, які вживають ін’єкційні наркотики. У структурі захворілих на ВІЛ-інфекцію переважають чоловіки та жителі міста. У віковій структурі спостерігається стала тенденція до збільшення частки осіб віком 25-49 та у віковій групі старше 50 років.

 

   Завдяки проведеній профілактичній роботі, протягом останніх 3-х років з 17% до 6% знизилась питома вага ВІЛ-інфікованих осіб у віці 15-24 років серед вперше виявлених.

 

   На всіх адміністративних територіях області створені умови для забезпечення вільного доступу населення до послуг з консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію. За 9 місяців 2017 року на наявність антитіл до ВІЛ обстежено майже 40 тис. осіб, у тому числі 23,5 тис. осіб за кошти місцевих бюджетів. Створені та працюють 9 кабінетів «Довіра» на базі Конотопської, Кролевецької, Лебединської, Недригайлівської, Охтирської, Роменської, Шосткинської центральних районних лікарень, Сумської міської клінічної лікарні № 5 та обласного центру профілактики і боротьби зі СНІДом.


   Значно збільшилася доступність людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, до високоактивної антиретровісної терапії. Станом на 01.10.2017 пожиттєву антиретровірусну терапію отримують 737 ВІЛ-інфікованих дорослих та 30 дітей. Призначення антиретровірусних препаратів здійснюється на базі Сумського обласного центру профілактики і боротьби зі СНІДом. З метою наближення медичних послуг до хворих на ВІЛ/СНІД відкриті сайти впровадження антиретровірусної терапії (Шосткинська, Конотопська, Кролевецька та Роменська центральні районні лікарні). Планується відкриття сайтів в Охтирській та Білопільській центральних районних лікарнях.

 

   Незважаючи на значну роль людей, які вживають ін’єкційні наркотики (далі – ЛВІН), у розвитку епідемії в області частка активних ЛВІН серед осіб, які отримують АРТ, незначна. Станом на 01.10.2017 року на замісній підтримувальній терапії перебуває 415 осіб, серед яких 102 ВІЛ-інфікованих. Отримують АРТ 56 ВІЛ-інфікованих, що перебувають на ЗПТ.

 

   Розвиток епідемії потрібно зупинити і повернути назад. Це мета, якої прагне досягнути вся світова спільнота. У жовтні 2014 року UNAIDS затвердило стратегію, виконання якої, на думку експертів, зможе зупинити поширення ВІЛ-інфекції у світі. Назва цієї стратегії «90-90-90». Це означає, що 90 % ВІЛ-позитивних мають знати про свій ВІЛ-статус, 90 % ВІЛ-позитивних мають отримати антиретровірусне лікування і у 90 % з них лікування має бути ефективним.