Офіційний сайт управління охорони здоров'я Сумської ОДА

Розділи сайту
Календар
«    Апрель 2016    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Архіви

Зворотній зв'язокЗв'язок з адміністрацією


Опитування

Чи вважаєте Ви за потрібне щорічно проходити медичний огляд?
Так, це допоможе зберегти моє здоров'я
Ні, мені це не потрібно
Ще не визначився
Хмара тегів
Популярне
build_links(); ?>
Кориснi посиланняДля громадян, що змушені покинути свої оселіПрофілактичні заходи по запобіганню побутового та виробничого травматизму
Профілактичні заходи по запобіганню  побутового та виробничого травматизму  Попри намагання створити оптимальні умови праці на виробництві, травматизм посідає чільне місце в структурі загальної захворюваності з тимчасовою втратою працездатності.

 

   Досить високий рівень посідає побутовий травматизм, який прямо пов’язаний з порушенням чи недотриманням правил техніки безпеки при виконанні домашньої роботи або під час відпочинку. 

 

   Виробничою травмою, або нещасним випадком, вважають ушкодження раптового характеру, що сталися з робітниками у зв’язку з їх участю у виробничому процесі та супроводжувалися порушенням фізіологічної функції працівників. Виробничі травми можуть бути механічними, хімічними, термічними й електричними. Механічними ушкодженнями в умовах виробництва називають забиття, ураження м’яких тканин тіла, крововиливи, переломи кісток, розтягнення і розриви зв’язок і сухожилків, вивихи, потрапляння сторонніх предметів у різні органи тощо.

 

   Токсичні речовини найчастіше уражають шкіру, слизові оболонки і очі. Вплив термічних агентів призводить до опіків. Електричний струм великої напруги зумовлює електричні травми. 

 

   Виробничі травми є наслідком порушення робітниками правил техніки безпеки і виробничої дисципліни, нераціональної організації робочого місця, несправності технологічного обладнання і порушення технології виробництва, а також нехтування засобами індивідуального захисту. У багатьох випадках травма пов’язана з неуважністю або недосвідченістю робітників. Серед причин травм на виробництві виділяють організаційно-технічні, тобто зумовлені недостатньою механізацією виробничих процесів і неправильною організацією праці, та санітарні, зокрема несприятливі мікрокліматичні умови, нераціональне освітлення, шум, вібрація, вплив токсичних речовин. Надмірна вологість повітря, що спричиняє туман, а відтак і погіршує видимість, підвищує небезпеку травматизму від рухомих частин машин.

 

   Особливої уваги з боку медичного персоналу потребує очний травматизм, який характерний для металургійної і, особливо, машинобудівної промисловості. Внаслідок поверхневих ушкоджень рогівка ока мутніє, через що знижується гострота зору. Гнійне запалення може призвести до сліпоти.

 

   У металургійній та машинобудівній промисловості спостерігаються опіки. Вони характерні для таких професійних груп, як заливальники, вагранники, ливарники, прокатники, ковалі та ін. Захищають очі від розпечених часточок спеціальними екранами, а також за допомогою спеціального одягу. Важливим заходом запобігання хімічним опікам є раціоналізація транспортування кислот і основ, а також маніпуляцій, пов’язаних з їх використанням і виготовленням розчинів. 

 

   Електротравми бувають рідше, але за тяжкістю перебігу вони посідають одне з перших місць серед професійних захворювань. Виникають через відсутність заземлення, недотримання технічних правил, нехтування захисними пристосуваннями. Ступінь інтенсивності ураження людини електрострумом залежить від енергії, на яку він перетворюється. Клінічно ураження проявляється у вигляді тетанічного скорочення м’язів, яке утруднює дихання, і сильного болю. Після вимкнення струму, з’являються запаморочення, головний біль, блювота, психічні порушення, депресія, іноді – судоми епілептоїдного типу. Підвищується внутрішньо-черепний тиск, виникає кисневе голодування мозку, іноді – опіки шкіри. 

 

   Запобіжні заходи полягають у дотриманні техніки безпеки під час роботи електроустановок. Робітники повинні користуватися засобами індивідуального захисту та інструментами з ручками, що мають ізоляцію. Важливу роль у запобіганні травматизму відіграють організація обліку виробничого травматизму, а також реєстрація та аналіз його причин. До роботи людину можна допускати лише після ознайомлення з правилами техніки безпеки. 

 

   Для зниження травматизму потрібна правильна організація праці, обладнання робочого місця, справність інструментів. На новозбудованих і реконструйованих підприємствах з високим рівнем механізації виробничий травматизм значно нижчий. Стружкоподрібнювачі, механічні пристосування для видалення стружки з верстатів, а також безпосередньо від різальних інструментів забезпечують профілактику порізів. У цехах хімічних виробництв переливання кислот має бути механізоване, шляхом перекачування кислоти за допомогою стиснутого повітря через переливні труби. Не можна захаращувати проходи і майданчики. Запобіганню травмам в умовах виробництва сприяє дотримання санітарних правил, особливо щодо раціонального освітлення. До індивідуальних засобів захисту від травм належать спеціальний одяг, взуття, головні убори. Захищають очі від ушкоджень спеціальні окуляри, маски і щитки. 

 

   Важлива роль у зниженні травматизму належить організації медико-санітарного обслуговування робітників. Проведення інженерно-лікарняних бригад, які проводять експертну оцінку робочих місць та планують і проводять заходи по зниженню виробничого травматизму.