Офіційний сайт управління охорони здоров'я Сумської ОДА

Розділи сайту
Календар
«    Июль 2014    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
Архіви
Июль 2018 (12)
Июнь 2018 (20)
Май 2018 (21)
Апрель 2018 (26)
Март 2018 (37)
Февраль 2018 (24)

Зворотній зв'язокЗв'язок з адміністрацією


Опитування

Чи вважаєте Ви за потрібне щорічно проходити медичний огляд?
Так, це допоможе зберегти моє здоров'я
Ні, мені це не потрібно
Ще не визначився
Хмара тегів
Популярне
build_links(); ?>
Кориснi посиланняДля громадян, що змушені покинути свої оселіНаркоманія – проблема сучасного суспільства

Наркоманія – проблема сучасного суспільстваСеред багатьох проблем українського суспільства чи не найгострішою є проблема наркоманії. Поширенню наркоманії сприяли такі фактори, як прохід через територію держави 2-х великих за своїми масштабами шляхів транспортування наркотичних препаратів та сировини на захід (так званих „афганського” та „балканського”), прозорість державних кордонів із країнами СНД, наявність власної сировинної бази для незаконного виробництва різноманітних наркотиків, зокрема, маку та конопель (коноплі - сировина для виробництва маріхуани, анаші, гашишу).


Наслідки вживання наркотичних речовин досить різноманітні: від психосоціальних до медичних. Серед останніх слід назвати передозування, підвищений ризик суїцидів, психіатричні, стоматологічні захворювання, серцево-судинні ускладнення, ускладнення вагітності та інша патологія. За роки незалежності України показники захворюваності на розлади психіки та поведінки внаслідок вживання наркотичних речовин та їх розповсюдження зросли в 2,5-3,2 рази, у 25 разів збільшилась кількість неповнолітніх наркоманів.


В цілому по країні на обліку з приводу вживання наркотичних засобів перебуває понад 100 тис. осіб, токсичних засобів – більше 800 осіб. Якщо врахувати „поправочний” коефіцієнт Всесвітньої організації охорони здоров’я, то прихована кількість споживачів наркотиків в 10-15 разів більша від зареєстрованої. Фахівці вважають, що з кожним роком майже на 8% збільшується кількість українців, які не можуть жити без наркотиків.

 

Сучасний стан проблеми визначається такими тенденціями:

 

1.Наркоманія „омолоджується”, тобто вік першої спроби вживання наркотичних речовин серед підлітків від 13 до 15 років, хоча в деяких регіонах він ще молодший - від 9 до 12 років.

2. Зростання полінаркотизму серед споживачів наркотичних препаратів становить 4,9 %.

3. Переважно вживаються наркотичні засоби, виготовлені кустарним методом. Вони, зазвичай, погано очищені, частіше викликають хронічні отруєння речовинами, які використовуються в технології виробництва, а головне – прискорюють деградацію хворих (фізичну та соціальну) .

4. Збільшення надходження до країни наркотичних речовин іноземного виробництва, у т.ч. й „важких”, внаслідок розвитку туризму, міжнародних зв’язків і т.ін.

5.Чоловіки складають основну масу споживачів наркотиків (майже 82 %), однак кількість жінок, які мають проблеми із наркотиками, залишається значною.

 

За даними Міністерства внутрішніх справ України, більше 71 % осіб, які перебувають на обліку з приводу вживання наркотиків – це неповнолітні підлітки та молоді люди віком від 18 до 29 років, з яких майже кожен 5-й – жінка, 80 % із них не працюють і не навчаються. Середня тривалість життя наркоманів становить трохи більше 30 років, із них на активне вживання наркотиків припадає 10-15 років. До групи підвищеного ризику відносяться учні-підлітки, студенти, працівники секс-бізнесу, безробітні, навіть бізнесмени.


Спектр вживання наркотичних засобів досить різноманітний. Серед них найбільш розповсюдженими є опіоїди – 91,8 % серед хворих, які знаходяться на диспансерному обліку, канабіноїди – 3,7 % , галюциногени – 0,08 %, полінаркотизм – 4,9 %.


Переважне вживання опіоїдів серед наркоспоживачів визначає головний (домінуючий) шлях введення наркотиків – парентеральний, близько 80 % наркоманів – ін’єкційні. Це, в свою чергу, провокує зловісну проблему ВІЛ/СНІДу.

 

http://coderlaba.com/modules/dle-modules/ 


Поширення наркотичної залежності серед населення призводить до зростання злочинності, кількість зареєстрованих злочинів, пов’язаних із вживанням наркотиків за останні 10 років зросла більше ніж у 4 рази, а кількість скоєних злочинів наркоманами (або у стані наркотичного сп’яніння) відповідно зросла в 7,7 разів. В цілому в Україні кожний 10-й злочин пов’язаний з наркотиками. Наркоманів лікують, але від пристрасті важко звільнитися, майже 80 % наркоманів, вийшовши з лікарні, через рік знову „сідають на голку”.


При анонімному анкетуванні, проведеному Українським центром здоров’я в багатьох українських школах, з’ясувалося, що кожний п’ятий учень хоча б раз попробував наркотики, а 15 % учнів середніх класів хотіли б це зробити. Спеціалісти "Клініки, дружньої до молоді” вирішили провести дослідження з метою виявлення рівня наркотизації сучасної молоді та підлітків. За допомогою анкети під назвою "Ви та наркотики” в період з 1.02. по 20.02. 2012 року було охоплено близько тисячі осіб. На питання "чи вживали ви наркотики?” - "ні” відповіли 81%, інші 19% - "так”, спробували "легкі” наркотики кілька разів у житті - 15 %, вживають постійно – 2% та вважають себе наркоманами теж 2% опитаних. Найпопулярнішим наркотиком є коноплі, їх спробували 14% респондентів, 3% вживали LSD. На третьому місці популярності серед молоді знаходяться кілька наркотичних речовин – це екстазі (2%), опій (2%) та амфетамін (2%). 17 % опитаних знають, де можна придбати наркотичні речовини.


На обліку в обласному наркодиспансері перебуває близько 2000 осіб. В тому числі 652 особи - жителі м.Суми. Із них на диспансерному обліку - 325 хворих на наркоманію та 21 особа, хвора на токсикоманію. На профілактичному обліку перебуває 303 особи, які періодично вживають наркотики та 3 особи, які вживають токсичні речовини.


Як зупинити наркоманію?


„Щепленням” проти наркотиків може бути тільки бар’єр їхньої несприйнятливості, що виховується з дитинства. Як вважають фахівці, якщо профілактична робота ведеться на належному рівні, гостроту проблеми наркоманії можна знизити на 40 %. Тому профілактична стратегія повинна стати основним напрямком боротьби із цим соціальним лихом, зокрема, валеологічне виховання підлітків та молоді в закладах освіти, використання ЗМІ в інтересах пропаганди здорового способу життя, застосування засобів інформаційного впливу, адаптованих до молодіжної аудиторії, під час проведення заходів в закладах культури і дозвілля, тощо.


В кожному регіоні України, в тому числі і в Сумській області, затверджена "Концепція реалізації державної політики у сфері протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів на 2011–2015 роки”. Проводяться рейди - перевірки розважальних закладів та місць проведення дозвілля молоді (кафе, дискотеки, нічні клуби, тощо) з метою припинення фактів торгівлі або вживання наркотичних засобів. Активізувалася інформаційно-просвітницька та соціально-профілактична робота серед дітей, підлітків та їх батьків. Саме ці важливі заходи стануть на заваді поширення соціального лиха у суспільстві – наркоманії.