Офіційний сайт управління охорони здоров'я Сумської ОДА

Розділи сайту
Календар
«    Сентябрь 2012    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Архіви

Зворотній зв'язокЗв'язок з адміністрацією


Опитування

Чи вважаєте Ви за потрібне щорічно проходити медичний огляд?
Так, це допоможе зберегти моє здоров'я
Ні, мені це не потрібно
Ще не визначився
Хмара тегів
Популярне
build_links(); ?>
Кориснi посиланняДля громадян, що змушені покинути свої оселіКризові явища в охороні здоров’я у 90-ті роки та заходи їх подолання

Цей складний період в житті країни і народу характеризувався розпадом Радянського Союзу, набуттям республіками самостійності і незалежності. Але, попри всі негаразди, долаючи неймовірні труднощі, медицина жила, працювала, завжди поспішала на допомогу людям.

У лютому 1993 року обласною державною адміністрацією, яка на той час замінила облвиконком, було видано розпорядження «Про подальший розвиток економічних форм господарювання у діяльності закладів охорони здоров’я». Ним передбачалося проведення заходів з підготовки до роботи в умовах бюджетно-страхової медицини. Бюджет галузі з 1993 року став формуватися з розрахунку на одного жителя. Медико-санітарні частини і здоровпункти передали на утримання промпідприємствами і організаціями. Укладалися угоди для надання допомоги та додаткових медичних послуг безпосередньо на підприємствах.

В умовах фінансової кризи здійснювалися заходи з оптимізації ліжкового фонду і штатної чисельності персоналу у закладах охорони здоров’я. За 1991-1993 роки було скорочено 1370 ліжок, з них у 1992 році – 870. З’явилася нова форма – денні стаціонари у поліклініках, організація стаціонарів вдома, зниження середніх термінів перебування хворих у стаціонарах лікарень.  Продовжувалося будівництво медичних закладів. У 1991-1993 роках ввели в експлуатацію за рахунок усіх джерел фінансування дитячу поліклініку №2 у Сумах, жіночу консультацію у Конотопі, стаціонар Улянівської лікарні Білопільського району, дитячу консультацію в Охтирці та ряд медичних закладів в інших населених пунктах. Було побудовано і реконструйовано 48 приміщень фельдшерських і фельдшерсько-акушерських пунктів. Для удосконалення медичного обслуговування населення в цей період здійснено ряд важливих структурних перетворень і лікпрофзакладах. У поліклініках №4 та №5 міста Суми вперше в області були створені амбулаторно-профілактичні відділення хірургії «одного дня», де проводяться операції, багато з яких раніше виконувалися лише в стаціонарах. До роботи в цих відділеннях залучені лікарі різних хірургічних спеціальностей. Уперше в області створені на базі лікарні №5 обласні центри: з 1996 року – імплантації електростимуляторів і з 1998 року – екстракорпоральної детоксикації і хронічного гемодіаліза. Для удосконалення екстреної медичної допомоги населенню області у 1998 році створений обласний територіальний центр, для якого у наступні роки були виділені відповідна матеріальна база, автотранспорт та додаткові штатні посади співробітників. У 1996 році пологовий будинок №2 міста Суми був реорганізований в обласний заклад з метою покращання акушерсько-гінекологічної допомоги жінкам області.

У 1994 році вперше в області створена обласна інфекційна лікарня. У стаціонарі лікарні широко застосовуються сучасні методи діагностики та лікування, забезпечуються належні умови для перебування хворих. Застосовуються окремі нові підходи до лікування хворих.

У 1999 році за ініціативою начальника обласного управління охорони здоров’я П.О. Павлюка за підтримки обласної держадміністрації була прийнята обласна програма ендопротезування, яка передбачає проведення планових операцій з імплантацій штучних тазостегнових суглобів тим особам. У 1999 році створено також обласні спеціалізовані центри шлунково-кишкової кровотечі та дитячої кардіології. У цьому ж році відкрита перша в області спеціалізована аптека для забезпечення ветеранів медикаментами за мінімальною ціною – по собівартості. Згодом були відкриті подібні аптеки в Охтирці, Ромнах, Глухові, Конотопі, Шостці, міськлікарні №5 м. Суми.

Окремі медичні заклади стали відомчими, такі як медико-санітарні частини акціонерних товариств «Сумихімпром», «Червоний металіст», та «Мотордеталь» (м. Конотоп), «Талан» (м. Ромни), «Зірка» (м. Шостка). Збільшилося число лікарів приватної практики, функціонує ряд приватних медичних структур. Одним з них є лікувально-діагностичний вертебрологічний центр у Сумах, створений у 1990 році. Широкого розмаху набула шефська допомога промислових підприємств та господарств закладам охорони здоров’я. Це було будівництво за їх кошти або ремонт медичних приміщень, виділення асигнувань на придбання медичного обладнання, апаратури, інструментів тощо. У 1991 році з ініціативи лікаря-невролога О.М. Шовкопляс та батьків дітей-інвалідів був створений благодійний фонд «Товариство допомоги та сприяння дітям-інвалідам», яким докладено багато зусиль для створення у 1992 році у Сумах міського Центру медико-соціальної реабілітації дітей, які хворіють на дитячий церебральний параліч. У 1996 році він був реорганізований в обласний Центр реабілітації хворих з ураженням нервової системи та психіки.

Унаслідок цілеспрямованої спільної роботи керівництва органів і закладів охорони здоров’я, обласної влади та органів місцевого самоврядування, копіткій та самовідданій праці багатьох медичних працівників області вдалося стабілізувати або покращити окремі показники діяльності медичних закладів та здоров’я населення, пріоритетного розвитку первинної медико-санітарної допомоги, раціонального використання матеріальних і кадрових ресурсів. Це дозволило за результатами рейтингової оцінки Міністерства охорони здоров’я посісти за підсумками роботи 2000 року шосте місце серед областей України.

Проблем в охороні здоров’я, на жаль, чимало, та переважна більшість з них має фінансово-економічне підґрунтя. Тому всі зусилля спрямовані на подолання кризових явищ та здійснення реформування охорони здоров’я як системи, щоб вийти на пряму дорогу стабільного і повного забезпечення населення області кваліфікованою медичною допомогою.